کرونا چیست؟

کرونا چیست؟

کرونا چیست؟

ویروس کرونا جزء خانواده بزرگی از ویروس هاست که حدود هفت نوع دارند که هفتمین نوع آن در ووهان چین پیدا شده است.

در واقع این نوع ویروس به همراه دو نوع mers  و sars جزء خطرناک ترین نوع ویروس ها هستند که بر روی سیستم تنفسی اثر جدی می گذارند. اما تفاوتی که میان کرونا با دو ویروس دیگر وجود دارد میزان انتقال و انتشار اینویروس است.

در واقع covid19  به کشندگی مرس و سارس نیست و و حتی قابل مقایسه نیست اما باید توجه داشت که قدرت covid19 که نام علمی کرونای جدید است در میزان انتقال سریع از فردی به فرد دیگر است.

کرونا ویروس را به دلیل شکل تاج مانند آن در زیر میکروسکوپ، به این اسم نام گذاری کرده اند.

این ویروس درسال 2020 نیز نوع هفتم آن به سرعت در عرض 3 هفته اپیدمی شد و بسیار از مردم و مسافران یا گردشگران در شهر ووهان چین را نگران کرد.

این ویروس به سرعت در حال پخش شدن به سراسر دنیا است و تاکنون کشورهای زیادی را با خود درگیر نموده است.

عموم ویروس های کرونا منجر به علائم عفونت تنفسی فوقانی مانند آبریزش بینی، سرفه و گلو درد می شود. ویروس کرونا در کودکان می تواند عفونت هایی در گوش میانی ایجاد کند.

نکته قابل توجه در کرونای نوع هفت این است که مستقیما بر روی سطح فوقانی سیستم تنفسی انسان می نشیند و آن را دچار مشکل می کند.

covid19

روش های انتقال و شیوع ویروس کرونا

سرعت انتقال این ویروس در انسان بسیار بالاست و از قطرات تنفسی یا از برخی حیوانات به انسان منتقل می شود که منشا دقیقی از آن کاملا به دست نیامده است.

این ویروس از طریق پوست به راحتی انتقال می یابد و با دست دادن یا روبوسی با همدیگر این ویروس به راحتی منتقل می شود. کرونا از طریق پوست سالم به داخل بدن وارد نمی شود بلکه از راه بینی، چشم و دهان وارد سیستم بدن می گردد.

لازم به ذکر است که علاوه بر پوست بر روی سایر سطوح پارچه ای، فلزی، استیل و … به راحتی می نشیند و ماندگاری های متفاوتی دارند.

در بعضی از مقاله ها نوشته شده که این ویروس از طریق هوا هم امکان انتقال دارد اما به طور قطع یقین توضیحاتی در این رابطه بیان نشده است که بتواند از لحاظ علمی آن را اثبات کند.

راه انتقال کرونا

علائم ویروس کرونا

وجه تشابه کرونا با سرما خوردگی و آنفولانزا بسیار زیاد است به گونه ای که تشخیص آن به راحتی امکان پذیر نیست و باید حتما آزمایش انجام شود تا کاملا مطمعن شوند که فرد بیمارشده است یا خیر.

علائمی مانند تب، سردرد، بدن درد، سرفه، آبریزش بینی و علائمی مانند تنگی نفس جزء مشکلات شایع در بیماری کرونا محسوب می شود.

آن دسته از افراد سالمند یا کسانی که نقص ایمنی یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند امکان دارد به پنومونی یا بیماری ذات الریه مبتلا شوند.

علائم این بیماری می تواند تا حدود دو هفته خود را بروز ندهد و یا در طی 3 الی 4 روز از خود مشخصاتی بدهد که آن هم بستگی به نوع سیستم بدن افراد دارد که با هم متفاوت است.

امکان دارد در موارد شدید تر نارسایی اعضایی مثل کلیه در بدن اتفاق بیافتد و یا فشار خون از حالت طبیعی خارج شود.

دلایل نگرانی جهانی از covid19

از جمله دلیل نگرانی های مردم و جامعه جهانی نسبت به ویروس کرونا سرعت شیوع، اپیدمی یا همه گیر شدن آن است. با کوچکترین تماس مخصوصا از طریق دست در انسان منتشر می شود.

آنفولانزا نسبت به ویروس کرونا بسیار خطرناک تر و کشنده تر است لذا سالانه افراد زیادی بابت آنفولانزا جان خود را از دست می دهند زیرا مهار کردن آن نسبت به کرونا سخت تر است.

اگر زنجیره ویروس کرونا قطع شود و میزبانی برای آن وجود نداشته باشد به راحتی از بین میرود و خطرات جانی زیادی برای مردم دنیا نخواهد داشت.

از ویژگی هایی که این ویروس دارد و شناسایی آن کمی مشکل است تغییراتی است که این ویروس بعد از ورود به سیستم ایمنی بدن از خود نشان می دهد.

در صورتی که اگرحجم سرفه و تب شما افزایش پیدا کرد و رو به بهبودی نرفتید، حتما خود را به نزدیک ترین بیمارستان معرفی کنید و تست این بیماری را انجام بدهید.

را های جلوگیری از کرونا ویروس

راه های جلوگیری از آلوده شدن به ویروس کرونا

در حال حاضرهیچ کشوری نتوانسته واکسنی برای ویروس کرونا بسازد. بهترین راه برای مقابله با آن قطع کردن زنجیره زیستی و فعالیت آن است.

از جمله فعالیت هایی که می توان برای مقابله با آن انجام داد در قدم اول که مهم ترین مرحله به حساب می آید شست و شوی مداوم و اصولی دست ها با آب و مایع دستشویی به مدت 20 ثانیه است.

اگر به آب دسترسی ندارید می توانید از ژل های ضدعفونی کننده دست یا دستمال های مرطوب و یا محلول های ضدعفونی کننده حاوی 60 درصد الکل که به صورت اسپری هستند استفاده نمایید.
برای ضد عفونی کردن دست ها در صورت عدم دسترسی به آب و  الکل، محلول سرکه سفید و آب نیز می تواند بسیار کاربردی باشد.

همچنین برای ضد عفونی کردن سطوح نیز می توان از محلول وایتکس و آب نیز استفاده نمود.

از دست زدن به صورت و قسمت های مهم و حساس مانند دهان، چشم و  بینی خود داری کنید.

از تماس و یا نزدیک شدن به افراد بیمار خودداری کنید.

اگر بیمار هستید در منزل بمانید و در زمانی که میزان بیماری شدت پیدا کرد خود را به پزشک معرفی نمایید.

سعی کنید در منزل خود را قرنطینه کنید و تاجایی که امکان دارد از خانه بیرون نروید مگر در صورت ضرورت.

هنگام سرفه یا عطسه حتما از دستمال کاغذی، ماسک و … استفاده کنید تا ویروس به اطراف پخش نشود.

اشیاء و وسایلی از قبیل انواع ریموت، کنترل تلویزیون، تلفن همراه، دستگیره درها و … که به دفعات زیاد از آن استفاده می کنید حتما به طور مداوم آنها را ضد عفونی کنید.

در صورت امکان از دستکش یکبار مصرف استفاده شود.

نکته ای در مورد ماسک ها

در مکان های عمومی و شلوغ مانند اتوبوس یا مترو از ماسک و دستکش استفاده کنید. (سعی شود از ماسک های فیلتر دار n95  و n99 استفاده شود.)

در مورد ماسک ها نکته ای که اهمیت دارد این است که در صورتی که علائم کرونا در شما وجود دارد از ماسک های فیلتر دار استفاده نکنید. چون این نوع ماسک ها هوای داخل را مستقیم به بیرون منتقل می کند و هوای تصفیه شده را به داخل می برد. در صورتی که بیمار هستید از ماسک های معمولی بدون فیلتر استفاده کنید.

وسایل خانه را ضد عفونی کنید

اگر در منزل هستید لوازم منزل و مخصوصاً  لوازم آشپزخانه  را حتما قبل از استفاده تمیز و ضد عفونی نمایید.

خواهش ما از همه مردم عزیز این است میهمانی ها را فعلاً تعطیل کنید و از مسافرت به شدت خودداری کنید.

در هر صورت اگر از عزیز در حال پذیرایی هستید مثلاً از خانواده خودتان در خانه پذیرایی می کنید، حتماً  ظروف پذیرایی  را قبل و بعد از استفاده ضد عفونی کنید.

خطرات کرونا

چه کسانی در خطر ابتلاء به کرونا هستند؟

همه افراد جامعه احتمال ابتلا به این ویروس را دارند اما خطر این بیماری برای افراد سالمند به دلیل پایین بودن سطح ایمنی بدن، خانم های باردار، کودکان کمتر از سه سال، افرادی که دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبی و … هستند بسیار بیشتر است.

افرادی که عمل جراحی های باز انجام داده اند نیز جزء دسته افرادی هستند که باید از آنها بیشتر در مقابل این بیماری محافظت شود.

مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف

طبق توضیحات و اطلاعاتی که سازمان جهانی بهداشت WHO منتشر کرده است کرونا ویروس حرکت نمی کند و از پوست سالم نیز عبور نخواهد کرد. اگر دستکش ندارید نگران نباشید زیرا این ویروس بر روی پوس تنها 10 دقیقه زنده می ماند. لذا به طور مداوم دست های خود را شست و شو یا ضدعفونی کنید.

کرونا یک ویروس سنگین و درشت است و اندازه ای حدود 400 الی 500 نانومتر دارد. پس کفش ها می تواند منبع آلودگی باشند به همین دلیل آن هارا به داخل منزل نیاورید.

به علت درشت بودن می توان از هر نوع ماسکی استفاده کرد البته به شرطی که خشک باشد و مرطوب نباشد.

کرونا ویروس تا دمای 60- و 30+ را می تواند تحمل کند. لذا در هنگام شست و شو بهتر است از آب گرم استفاده شود.

این ویروس بر روی سطوح پارچه ای 6 تا 12 ساعت و سطوح فلزی 12 تا 20 ساعت زنده خواهد ماند.

همه لباس هایی که می پوشیم را نیاز نیست هر روز شست و شو دهیم . نور شدید خورشید و گرمای بخاری یا شوفاژ آن را از بین می برد.

برای پیشگیری از ویروس کرونا بهتر است از نوشیدنی های گرم مانند چای، قهوه و … استفاده شود و از آب و غذای سرد بهتر است استفاده نشود. اگر آدامس بجوید برایتان خوب است زیرا باعث می شود گلویتان مدام مرطوب باشد و خشک نشود.

برای تمام مردم عزیز آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.