روز پدر

دسته بندی ها :
روز پدر

روز پدر

پدر، ترانه زیبایی است که از کودکی در گوش ما زمزمه می شود. ترانه ای که در تلخی ها هم شیرینی زندگی را آواز می دهد.

سیزده رجب، روز گرامیداشت مقام والای پدر مصادف با روز ولادت حضرت علی (ع) پدر گرامی دو امام معصوم ، حضرت امام حسین و حضرت امام حسن (ع) می باشد.

هر ساله در تمام خانواده های مسلمان و شیعه، این روز را گرامی می دارند. جهت تشکر از پدران و جایگاه والای آنها این روز را جشن میگیرند و خانواده های ایرانی هم هر ساله به عنوان یک آیین و رسم دیرینه این کار را انجام می دهند.

فرزندان خانواده جهت تجلیل از پدر خود برایشان دسته گل یا هدیه های متفاوتی از جمله البسه، ابزار سفر، کالای دیجیتال مانند تلفن همراه، لوازم جانبی خودرو و … میخرند و به پدران اهداء می کنند .

ارزش و مقام پدر

از پیامبر خدا حضرت محمد مصطفی (ص) احادیث مختلفی در رابطه با شأن و منزلت پدر بیان شده است که می توان به حدیث معروف که میفرمایند: خشنودی خدا در خشنودی پدر است و ناخشنودی خدا در ناخشنودی پدر.

همچنین میتوان به حدیث دیگر که در رابطه با حق پدر بر فرزندش می باشد رجوع کرد که می فرمایند: او را به اسم صدا نزد، جلوتر از او راه نرود، پیش از او ننشیند و برایش دشنام نخرد.

سوالی که می تواند ذهن عده ای را درگیر کند این است که اگر بهشت زیر پای مادران است پس جایگاه پدر در کجا واقع شده است؟

در رابطه با شأن و منزلت پدر در نزد خداوند بی همتا می توان از حدیث پیامبراسلام که فرمودند: پدر میان بهشت است اگر خواهی آن را نگهدار و اگر خواهی آن را ضایع دار.

این به معنی این می باشد که تا رضایت پدر نباشد لطف خداوند بر انسان مانند یک خورشید درخشان تابیده نمی شود.

جایگاه پدر طوری سفارش شده است که به سادگی نمی توان از آن گذشت. در واقع رضایت قلبی پدر در رأس انجام تمام امور برای فرزندانش بسیار حائز اهمیت می باشد.

روز پدر

پدر در خانواده

کودکان در خانواده پدر خود را فردی نیرومند، قوی،  دانا، زیبا می دانند و آرزو می کنند تا مانند پدرشان بشوند.

در واقع در ذهن کودک پدر شخصیت برجسته و بسیار محترم خانواده است که تمام رفتار، کردار و گفتارش برای طفلش حساب شده است.

معمولا دورانی که کودک می کوشد تا برای پدرش احترامی قائل شود و حریمی در رابطه با او بگیرد در سنین حدود2 یا 3 سالگی می باشد.

به دلیل همین اقتدار است که علاقه و عشق کودک نسبت به پدرش دوچندان می شود. این موضوع را می توان در هنگامی که کودک دیگری نسبت به پدرش سخنی منفی بگوید در برابر او می ایستد و از او دفاع می کند را به خوبی میتوان مشاهده کرد.

می توان گفت به خاطر همین برجستگی است که فرزند در خانه نسبت به پدر رفتاری رسمی دارد و سعی می کند ادب را در حد کامل انجام دهد تا ذره ای به او بی احترامی نشود.

 هر انسان 3 پدر دارد

یکی از موضوعات مهم در رابطه با زندگی هر انسان این می باشد که در فرهنگ اسلامی، هر فرد در طول زندگی خود به غیر از پدر از دو فرد دیگر هم تعلیم و تربیت را یاد میگیرد.

مربی و معلم هر دو قابل احترام هستند و باید تکریم شوند. به دلیل وجود این جایگاه بزرگ است که میگویند پدران، 3 نفر هستند: اولی پدری که عامل پیدایش ما شده است (پدرحقیقی)، دومی پدری که ما را پرورش داده است و به آن مربی میگویند و سومی پدری است که به ما آموزش و تعلیم یاد داده است و به آن آموزگار یا معلم می گویند.

روز پدر

واژه ی پدر که در اصطلاح عامیانه به آن بابا نیز گفته می شود، فردی است که تمام سختی ها و مشکلات زندگی را به دوش خود می کشد، و تمام تلاش خود را برای رفاهیات و آسایش فرزندان انجام می دهد تا آنها ذره ای درسختی قرار نگیرند و به راحتی و بدون استرس به ادامه تحصیل خود بپردازند.

در پایان می شود شعری زیبا برای خاتمه این مقاله بیان کرد:

زندگی آرام است، مثل آرامش یک خواب بلند.

زندگی شیرین است، مثل شیرینی یک روز قشنگ.

زندگی رویایی است، مثل رویای یکی کودک ناز.

زندگی زیبا است، مثل زیبایی یک غنچه باز.

زندگی تک تک این ساعت هاست، زندگی چرخش این عقربه هاست، زندگی راز دل مادر من، زندگی پینه ی دست پدر است، زندگی مثل زمان درگذر است.

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

Comments are closed.

0
X